Připravujeme pro Vás nový levný e-shop X
Home  /   Užitečné informace

Užitečné informace

Údržba a péče o notebook

Koupí a instalací potřebných programů péče o váš notebook nekončí. Nestačí jednou týdně spustit defragmentaci, to fyzickému stavu vašeho notebooku nepomůže. Pokud jste si nedávno zakoupili nový notebook, bylo by dobré se řídit následujícími pravidly a dbát na notebook.
Poněvadž se o počítače a elektroniku zajímám už od útlého mládí, často se mi dostane do rukou cizí počítač nebo notebook. Vždy když vidím, v jakém stavu se zařízení nachází, je mi ho líto. Ještě jsem totiž nezažil, aby stav odpovídal stáří zařízení. Údržba stolního počítače se prakticky od notebooku neliší, avšak nyní se budeme věnovat právě mobilním počítačům.

Kdyby výrobci místo nesmyslných komerčních materiálů přikládali ke svým zařízením uživatelský návod, jak o zařízení pečovat, myslím, že by bylo na světě o několik spokojených noťasů více. Především uživatelé nevědí, jak o zařízení pečovat, proto k jeho údržbě použijí vše, co mají po ruce. Nejčastěji to bývá mastný hadr od nádobí plný drobků ze stolu nebo hubice vysavače plast na plast.


Čistota a hygiena je základ

První pravidlo, jež je zároveň předpokladem k úspěchu, je čistota. Tudíž používat zařízení v čistém prostředí.

Druhe pravidlo. Nejíst v blízkosti zařízení.

Někteří uživatelé jsou na obrazovce počítače tak přilepení, že si nedokáží najít 5 minut, aby se v klidu najedli. Praktikují to vše najednou. Obsah klávesnice podle toho pak vypadá. Je takový problém si vzít tác (talíř opravdu nestačí) a najíst se nad ním alespoň 50cm od klávesnice? Po dojedení samozřejmě následuje hygiena rukou, to vás učila už vaše maminka.

Čistý a nezanášený chladící systém je předpokladem dlouhé životnosti vašeho notebooku.

Notebook se chová jako vysavač a neustále nasává okolní vzduch včetně všech nečistot, jako jsou prachové části, chlupy, srst zvířat apod.

Tyto nečistoty zanáší žebrování chladiče a tím snižují účinnost chlazení. Nižší účinnost chlazení = vyšší pravděpodobnost poruchy v důsledku přehřátí, vyšší hlučnost a opotřebení ventilátoru.


Pozor na tekutiny!

Tekutiny už však při práci u počítače nesmějí chybět.

Pokud opravu dojde k nechtěnému polití, rychlé otočte notebook vzhůru nohama a zároveň držte tlačítko napájení pro vypnutí systému. Posléze bleskově vyjměte napájecí adaptér a baterii. Notebook vysušte a pošlete do servisu. Máte sice velikou šanci, že po důkladném vyčištění vše bude v pořádku, ale zároveň stačí jedno prsknutí a shoří vám například základní deska.


Pozor na ostré předměty!

Propisky, nůžky, sponky apod. neslouží jako ukazovátko na monitor. Všechny tyto ostré předměty nesmí přijít do styku s displejem. Dnešní notebooky mají většinou lesklou úpravu displeje (sklo, leštěný plast), tudíž vrstva s tekutými krystaly je chráněna. Avšak displeje bez této vrstvy jsou velmi náchylné k poškození a k následnému „tekoucímu” efektu, kdy se vám displej v místě trhliny začne roztékat.


Notebook není stolek!

Předměty neodkládáme na notebook. Jakýkoliv předmět položený na víko displeje může si skluzu poškrábat chatrnou glazuru (vzor, barvu) víka notebooku. Takové škrábance pak nádherně vynikají na slunci. Proto notebook přepravujeme v čisté notebookové brašně oddělený od ostatních věcí. Pokud notebook nosíte jen po domácnosti, velmi doporučuji neoprenové obaly, do kterých noťas lehce vsunete. Tím je chráněn před poškrábáním a jinými živly, jako jsou děti, zvířata apod.


Péče o baterii

Všechny dnešní notebooky obsahují lithiové baterie, u kterých je takřka úplně odstraněn paměťový efekt. Můžete tak baterii začít nabíjet i zcela nevybitou. U těchto baterií je živostnost limitována počtem nabití. Nedoporučuje se baterie vybíjet úplně do mrtva, poněvadž už je nemusí jít nikdy nabít. Jakmile stav baterie v notebooku dosáhne kritického stavu, notebook se vypne nebo uspí. Lze jej však znovu zapnout, ale tím byste baterii právě vyždímali až do mrtvého stavu.

Pokud tedy máte k dispozici napájení ze sítě, není nutno zbytečně krátit životnost baterie jejím vybíjením a následným nabíjením.


Údržba povrhu notebooku

Povrch notebooku otíráme měkkým nejlépe bavlněným čistým hadrem. Vždy se dočítám, že bychom měli použít specializované prostředky, avšak už léta si vystačuji s čističem na okna (neaplikovat na LCD!!!) nebo s vlhčenými ubrousky (čistící).


Údržba displeje LCD

Na čistění LCD displejů existují mraky přípravků. Pokud máte displej potažen vrstvou skla (plastu), stačí použít čistidlo na okna a opět čistý měkký hadřík (mikrotkanina).
Nedoporučuje se používat čistič oken a jiné ethanolové přípravky na matný LCD displej, poněvadž můžete poškodit jeho antireflexní úpravu.


Údržba klávesnice

Bohatě dostačuje použít stlačený vzduch nebo vysavač spolu s kartáčovým nástavcem. Pokud jej nemáte, uchopte hubici tak, aby vaše prsty přesahovaly konec hubice o pár milimetrů. Při kontaktu s klávesnicí tak nedojde k přicucnutí vysavače ke klávesnici a k vzájemnému kontaktu plast na plast. Pokud dojde k přicucnutí a následnému vysátí tlačítka, prohledejte zásobník vysavače a nacvakněte tlačítko zpět.

Pokud je vaše klávesnice plná vlasů či chlupů z vašeho zvířecího miláčka, nezbývá vám, než vycvakat tlačítka klávesnice a pomocí pinzetky vytahat všelijaký sajrajt ven.


Údržba sání a radiátoru notebooku

Pokud notebook provozujete v prašném prostředí, bude velmi náchylný k zanášení žeber radiátoru prachem. V normálních podmínkách stačí jednou za rok noťas otevřít a vyčistit, ve zhoršených se frekvence údržby zvyšuje. Úroveň zanešení se pozná na zvyšujících se otáčkách ventilátoru a na snižujícím se průtoku vzduchu skrz ventilační průduch.

Závěr

Jestliže budete těchto několik pravidel s respektem dodržovat, vaše zařízení čeká dlouhý život. Každý vám bude po letech závidět, v jakém je noťas stavu. Jakmile pravidla nebudete dodržovat, je to váš problém, vaše peníze, váš notebook.